• چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء، 13 جماد ثاني 1442
  • Wednesday, 27 January 2021

آيا از ابوحنيفه در رابطه با امر به معروف و نهى از منكر، ترغيب به جهاد و دفاع در زمان حيات و بعد از آن، اثر يا آثار و نوشته ‏اى، روايتى هست يا نه؟

آيا از ابوحنيفه در رابطه با امر به معروف و نهى از منكر، ترغيب به جهاد و دفاع در زمان حيات و بعد از آن، اثر يا آثار و نوشته ‏اى، روايتى هست يا نه؟

پاسخ : ابوحنيفه يكى از شخصيت هايى است كه به مسئله امر به معروف و نهى از منكر و مبارزه با منكرات اهميت بسيارى می ‏ داد؛ بخصوص آنجا كه منكر از مسائل سياسى و حكومتى باشد او شدت بيشترى به خرج می ‏داد زيرا نيك می ‏دانست كه منكرات سياسى می ‏تواند بسيارى از منكرات ديگر را نيز بدنبال داشته باشد.
هنگاميكه زيد بن على بن زين العابدين بخاطر ظلم و جنايات امويين در عصر هشام بن عبد الملك در سال 121ه.ق قيام كرد، ابوحنيفه اين قيام كه عليه منكرات جامعه آن روز بود آنرا تأييد كرد و در مورد قيام زيد چنين گفته است : قيام او همانند قيام پيامبر اكرم در روز بدر است. و براى او از باب جهاد با اموال، نزديك ده هزار درهم ارسال نمود. خود او نيز می ‏خواست تا در اين قيام شركت كند اما امانت هاى مردم در دست او بود و او از ابن ليلى خواست تا امانت هاى مردم را قبول كند ولى او نپذيرفت و لذا ابوحنيفه نتوانست در اين قيام الهى شركت كند. [1]
مورد ديگر: هنگامی كه يحيى بن زيد فرزند زيد بن على در خراسان در سال 125 ه .ق قيام كرد ابو حنيفه نيز او را تأييد كرد و در جلسه درسش به تأييد و حمايت از او پرداخت. [2] ابوحنيفه حديثى را در مورد جهاد در مسندش از علقمه نقل می ‏كند:
– عن علقمه عن ابن بريدة عن ابيه قال: كان رسول اللَّه اذا بعث حبشاً او سربة اوحى اميرهم فى خاصة نفسه و اوحى ضمن معه و تابعه من المسلمين خيراً ثم قال لهم: اغزوا بسم اللَّه فى سبيل اللَّه قاتلوا من كفر و لا تغلّوا ولاتغدروا و عن علقمه عن امن بريدة عن ابيه ان رسول اللَّه قال: افضل الجهاد حكمته حق عنه سلطان جائر (مسند ابى حنيفه ص 37) ؛ هر گاه پيامبر لشكر بزرگ يا كوچكى را به جنگ می ‏فرستاد به فرمانده آن سفارش بخصوص می ‏نمود و به كسانيكه از مسلمانان او را تبعيت كرده بودند وصيت خير می ‏نمود و سپس می ‏فرمود: به كمك نام خدا در راه او جنگ كنيد، با هركس كفر ورزيده نبرد كنيد ولى در غنيمت خيانت نكنيد و با خدعه، عهد را نقض ننمائيد و اسيران را مثله و قطعه قطعه نكنيد و فرزند نوزاد تازه بدنيا آمده را نكشيد.”

پاورقي
“[1] المذاهب الاسلامية الخمسه، ص 200 ، لا تمثلوا و لا تقتلوا وليداً (مسند الى حنفية ص 338).
[2] همان، ص 201.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code