• چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹
  • الأربعاء، 16 ربيع ثاني 1442
  • Wednesday, 2 December 2020

پرسش: غرب در چه ابعادى از ما پيشرفته تر است؟

پرسش: غرب در چه ابعادى از ما پيشرفته تر است؟

پاسخ : جنگهاى صليبى در قرون وسطى زمينه ‏اى ايجاد نمود تا اروپاييان با دنياى شرق و بويژه جهان اسلام آشنا شوند و در پى آن بتوانند دستاوردهاى علمى و پژوهشى شرق را به دست آورند و بدين‏سان روند علم‏گرايى و توجه به دانش و فن‏آورى در غرب قوت گرفت. با ظهور رنسانس و انقلاب صنعتى روند پيشرفت غرب شتابنده شد و دنياى غرب توانست رفته رفته در بسيارى از زمينه ‏ها پيشى بگيرد. و اكنون مى‏توان اين پيشرفت را در ابعاد مختلفى بررسى نمود كه به نمونه‏ هايى از آن اشاره خواهد شد. البته پيشاپيش توجه به اين نكته بايسته است كه آنچنان كه غرب دانش و صنعت را از شرق زمين اخذ كرده و آن را پروانيد اكنون نيز بر ماست كه با تحقيق و كسب برترى ‏هاى جهان غرب زمينه جبران عقب ماندگى‏ ها را فراهم كنيم.
1 – صنعت و فن آورى
مهم‏ترين شاخصه تمدن غرب پس از عهد رنسانس و شكوفايى را مى‏توان در صنعت و فن‏آورى جستجو كرد. صنايع مختلف و گوناگون حاصل حركتى همه جانبه در تمامى ابعاد و اقبال به اختراع و اكتشاف بوده است. و اين روند هم اكنون نيز ادامه دارد و مى‏ توان گفت كه گوى سبقت را از مشرق زمين ربوده است. اكنون بيشترين سهم توليد علم و فن‏آورى در انحصار دنياى غرب است وليكن شكوفايى شرق آسيا و توجه ساير ملل و از جمله كشور ما به دانش مى‏تواند آينده‏اى اميد بخش را نويد دهد چنان كه قرن بيست و يكم را قرن شكوفايى آسيا ناميده ‏اند.
2 – علوم انسانى و هنر
علوم انسانى و هنر دستاورد همه ابناى بشر و ملل صاحب تمدن مى‏ باشد. اما توجه به ادبيات، فلسفه و هنر در قرون اخير توسط غربيان بيشتر شده و آنها توانسته ‏اند در اين علوم پيشى بگيرند.
3 – ارتباطات و اطلاعات
عصر ما عصر مبادله اطلاعات و برقرارى ارتباطات مى ‏باشد و كسانى مى ‏توانند در عرصه شتابان عصر معاصر در صحنه رقابتها باقى بمانند كه بتوانند بر اخبار و اطلاعات تسلط داشته باشند. متأسفانه تسلط دنياى غرب در اين زمينه تا بدان حد است كه مى‏ توان گفت تبديل به سلطه‏ اى انحصارى شده است. اكنون 80% از اخبار جهان توسط چهار خبرگزارى آسوشيدپرس و يونايتدپرس از آمريكا، رويتر از انگليس و فرانس پرس از فرانسه مخابره مى‏ گردد و 90% فركانس ها در اختيار كشورهاى غربى است . [1] در سال گذشته بيش از دويست هزار ساعت برنامه تلويزيونى توسط آمريكا براى ساير كشورها ساخته شده و در بين كشورهاى عربى بين 30% الى 70% برنامه‏ هاى پخش شده آمريكايى است و 48% فيلمهاى سينمايى توليد شده محصول غرب است [2] و نيز مهم‏ترين شبكه ارتباطى دنياى رايانه يعنى اينترنت در اختيار آمريكا مى ‏باشد و نيز بيشترين پايگاههاى انتقال دهنده اطلاعات بر روى اين شبكه در آمريكا و كشورهاى غربى قرار دارد.
4 – مبادلات مالى و سرمايه
دنياى غرب با استعمار گسترده كشورهاى جهان توانست اندوخته گزافى از سرمايه‏ هاى نامشروع را فراهم آورد و اكنون نظام بانكى بين ‏المللى در تصرف غرب است و ارزهاى معتبر جهانى از طريق اين ساز و كار و سيستم مبادله مى‏ شود . [3]
5 – اطاعت از قانون
يكى از زمينه ‏هاى ترقى غرب، مبحث اطاعت از قانون و قانونمدارى است، اصلى كه باعث شده بسترى فراهم آيد تا علوم، صنعت و هنر بتواند در دامان آن رشد و ترقى كند؛ چرا كه امنيت، حاصل احترام به قانون و قانون مدارى است و در دامان امنيت، اذهان شكوفا شده و زمينه ‏هاى پيشرفت فراهم مى ‏آيد. اكنون در دنياى غرب قانون هر اندازه سخت و ناگوار باشد بى هيچ مخالفتى توسط مردم پذيرفته مى‏شود؛ زيرا مردم قانون را مخلوق خود مى‏ دانند و نسبت به آن احساس تعهد و مسؤوليت مى ‏نمايند . [4]
6 – صنايع تسليحاتى و فن ‏آورى نظامى
نكته
اگر چه دنياى غرب توانسته است در بسيارى ابعاد از ما پيشى بگيرد اما بايد توجه نمود اين سبقت حاصل اقبال غرب به ميراث علوم شرق و بويژه جهان اسلام بوده است و اكنون نيز هيچ مانعى وجود ندارد كه با توجه و برنامه ريزى صحيح ما نيز بتوانيم عقب ماندگي هاى خود را جبران كنيم و اين در گرو تعهد و احساس مسؤوليت همه اقشار و گروه ها است و ما نيز در حد وسع خود مى‏ توانيم در آن سهيم باشيم.

[1] اعلام الاسلامى و التبعية للغرب، مجرى احمد حسين، مجله الوحدة، ش 202، ص 38.
[2] همان، ص 39.
[3] نقش قدرت، فرهنگ و بومى سازى ساير جوامع در افول تمدن غرب، ساموئل هانتينگتون، مجله نامه غير، ش 1379 ،21، ص 4.
[4] تحليل دموكراسى در آمريكا، آلكى دوتركويل، برگرفته از كتاب احترام به قانون در ايالات متحده، ترجمه رحمت اللَّه مقدم، ص 466.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code