• چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
  • الأربعاء، 15 ذو الحجة 1441
  • Wednesday, 5 August 2020

مذهب وهابيت چگونه مذهبى است؟

مذهب وهابيت چگونه مذهبى است؟

پاسخ : پاسخ به اين پرسش را در چند محور بايد خلاصه كرد:
1 – بنيانگذار وهابيت محمد بن‏ عبدالوهاب ‏نجدى‏ (متولد 1115 و متوفى 1206 ه . ق) مى‏باشد و مسلك وى به نام پدرش وهاب، وهابيت ناميده مى‏شود.
2- افكار محمد بن عبد الوهاب از انديشه‏ هاى ابن تيميه حنبلى شامى كه در سالهاى 728 – 662 هجرى قمرى مى‏ زيسته، گرفته شده است.
3- منشأ انحراف وهابيت، سطحى‏ نگرى و تمسك به ظواهر برخى از آيات و روايات است. آنان بر اين اساس نظراتى را ارائه نمودند كه با ديدگاه ساير مسلمانان، اعم از شيعه و سنى مخالفت صريح دارد.
4- وهابيان براساس برداشت‏ هاى خود، پاره ‏اى از اعتقادات مسلمانان، مانند اعتقاد به جواز طلب شفاعت از انبيا و اولياى الهى و پاره‏اى از اعمال مسلمانان مانند توسلات و استمداد از انبيا و اوليا را مخالف اصل توحيد مى‏ دانند و از اين رو مسلمانان را متّهم به كفر، شرك و بدعت مى‏كنند.
5- در بسيارى از موارد قدرت‏ هاى استعمارى و استكبارى از آنها حمايت كرده‏ اند و آنان با دشمنان اسلام در جهت تفرقه و ايجاد شكاف در صفوف مسلمين و پاره پاره كردن امت اسلامى، همراه گشته‏ اند.
6- زمانى كه ابن ‏تيميّه بعضى از افكار خويش را آشكار نمود و از جمله سفر براى زيارت قبر پيامبرگرامى اسلام ‏صلى الله عليه وآله وسلم را بدعت و حرام اعلام كرد، علماى مذاهب چهارگانه اهل سنت به مخالفت با او برخاستند و كتاب هاى زيادى در رد عقيده ابن تيميه نوشتند و او را به دليل ابراز عقايد باطلش به زندان انداختند. ابن تيميه سرانجام در سال 728 ه . ق در زندان دمشق جان سپرد.
7- انديشه ‏هاى ابن تيميه با مرگ او تقريباً به فراموشى سپرده شد، تا اينكه در قرن دوازدهم محمدبن عبدالوهاب كه پيرو مذهب حنبلى بود، تحت تأثير افكار ابن‏ تيميه قرار گرفت و به احياى انديشه ‏هاى وى اقدام كرد. او با اين عمل، با مخالفت علماى اسلام مواجه گرديد و حتى پدر و برادرش كه دو عالم مذهب حنبلى بودند او را طرد كردند. برادرش شيخ سليمان كتابى به نام اَلصّواعِقُ الالهيّه فِى الرَّدِّ عَلىَ الْوَهَّابيّةِ و كتابى ديگر به نام فصل‏ الخطاب فى الرد على محمدبن عبدالوهاب نوشت.
انگلستان كه اين مذهب جديد را هماهنگ با اهداف استعمارى خود مى ‏ديد و به خوبى مى‏دانست كه اين مذهب، تخم تفرقه و نفاق را در ممالك اسلامى خواهد پراكند و پايه‏ هاى دولت عثمانى را سست مى ‏كند، با تمام توان به حمايت از آن پرداخت. محمد بن عبدالوهاب با هم پيمانى محمدبن سعود – حاكم يكى از مناطق نجد – براى اشاعه و ترويج افكار خود، به جنگها و غارت‏ هاى بسيارى دامن زد و هركس از پذيرفتن عقايد او سر باز مى ‏زد با او بسان كافر حربى رفتار مى‏كرد و جان و مالش را حلال و مباح مى‏ شمرد.
8 – علامه محمد امين مشهور به ابن عابدين از علماى بزرگ حنفى در حاشيه خود بر كتاب رد المختار وهابيون را خوارج اين زمان ناميده و مى‏ گويد: «وهابيون همانند خوارج فقط خود را مسلمان و ديگران را كافر مى ‏دانند». [1]
براى آگاهى بيشتر در مورد اين مذهب مى‏توان به كتاب هاى كشف الارتياب نوشته علاّمه سيد محسن امين ، شناخت وهابيت و رد آن نوشته آقاى مولوى روضه باغى، آئين وهابيت نوشته استاد جعفر سبحانى و عقايد اهل سنت و جماعت در رد وهابيت و بدعت ترجمه آقاى مولوى عبدالرحمن چابهارى مراجعه كرد.

[1] حاشيه ابن عابدين، كتاب الجهاد، باب البغاة، مطلب فى اتباع محمدبن عبدالوهاب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code